środa, 6 listopada 2013

Oświadczyny czy zaręczyny

Najpierw oświadczyny czy zaręczyny? A może to jest to samo? Niesłusznie te nazwy stosowane są zamiennie, ponieważ dotyczą dwóch nieco różnych wydarzeń w życiu przyszłych Nowożeńców.

Tradycyjne oświadczyny miały na celu uzyskanie zgody ojca ukochanej na jej ślub. Było to w czasach, kiedy rodzice mieli dużo większy wpływ na decyzje swoich córek i synów, ale także teraz często następuje prośba o zgodę na ślub ze swoją wybranką. Warto jednak, aby najpierw OŚWIADCZYNY odbyły się bez świadków. Podczas spotkania we dwoje mężczyzna zadaje kobiecie pytanie o to, czy zostanie jego żoną. Jest to często bardzo stresująca sytuacja, ponieważ nikt nie da gwarancji, że padnie to wyczekiwane "tak", a same emocje, które takiej rozmowie towarzyszą są bardzo duże i dobrą oprawą dla nich będzie spokojna atmosfera. Kobieta także może wtedy powiedzieć szczerze o swoich uczuciach, obawach, radości. Pomyślny przebieg takiego spotkania i oświadczyn to dobry wstęp do ogłoszenia swojej radości osobom najbliższym. Spotkanie oficjalne odbywa się zawsze w domu przyszłej Panny Młodej. To ona przygotowuje elegancką kolację lub obiad po tym, jak przekaże rodzicom z jakim zamiarem pojawi się jej narzeczony. Tego dnia obowiązuje odświętny wygląd i strój, więc przyszły Pan Młody pojawi się ubrany w garnitur i przynosi kwiaty dla swojej ukochanej oraz jej matki oraz dodatkowo drobnym upominkiem dla ojca. Dzięki temu ma szansę zapunktować już na początku spotkania i dobrze wypaść w oczach przyszłych teściów. Początkowo niezobowiązująca rozmowa prowadzi do meritum. Kobieta i mężczyzna wspólnie informują o swoich życiowych planach prosząc rodziców o zgodę na ślub. Warto kultywować tę tradycję, aby rodzice byli dumni z tego, że narzeczeni liczą się z ich zdaniem i darzą zaufaniem oraz szacunkiem. Dalsza część spotkania może już przebiegać w mniej oficjalnej atmosferze. To dobra okazja do ustalenia daty i miejsca ślubu oraz wesela, zaplanowania szczegółów oraz omówienia daty ewentualnych oficjalnych zaręczyn.

Z ZARĘCZYNAMI jest nieco inaczej i różnią się od oświadczyn, ale mogą nastąpić bezpośrednio po nich. Wtedy to Narzeczeni zagoszczą wspólnie u rodziców mężczyzny przekazać im radość związaną z planowanym zawarciem związku małżeńskiego. Informują o ustalonej dacie zaręczyn. Zgodnie z tradycją także ta uroczystość odbędzie się w rodzinnym domu kobiety, natomiast grono zebranych może być bardziej liczne. Na uroczystość mężczyzna przyprowadza swoich rodziców, jednak przyszli Państwo Młodzi mogą zaprosić dodatkowo inne bliskie im osoby, aby dzielić z nimi swoją radość. Spotkanie prowadzi ojciec Narzeczonej. Przede wszystkim informuje oficjalnie wszystkich gości o planowanym ślubie narzeczonych i zaręczynach, które mają nastąpić. Wtedy następuje najbardziej podniosły i wzruszający moment. Mężczyzna wkłada pierścionek na serdeczny palec lewej dłoni swojej wybranki, przypieczętowując podjętą wcześniej decyzję o wspólnym życiu.

Mimo iż wiele jest sposobów mniej tradycyjnych a bardziej pomysłowych, ten zawsze wydaje się być dobry. Nadaje to właściwą rangę wydarzeniom, które dają nadzieję na szczęśliwe życie we dwoje.


1 komentarz: