Butonierka (z fr. boutonnière) jest to luka umieszczona w lewej klapie w marynarce, nacięta bądź zamarkowana. To pamiątka po dawnych marynarkach, które to pozapinane były niemal pod szyje. Z upływem lat mężczyźni zaczęli nosić marynarkę z wolnym jednym górnym guzikiem oraz wyłożonymi klapami. W krótkim czasie zrezygnowano z guzika, zaś na jego miejsce zaczęto przypinać kwiatek. W marynarki dwurzędowe wpina się butonierki w obu klapach. W Polsce pojęcie butonierka niezmiernie często mylone bywa z poszetką, czyli strojną chusteczką, którą wtykamy do brustaszy – kieszonki umiejscowionej na piersi marynarki.
Bazowy dodatek, który wolno ulokować w butonierce, to naturalny kwiat, współcześnie wykorzystywany jest w czasie ceremonii ślubnych, w czasie uczt, ale należy wspomnieć, że jeszcze w czasie dwudziestolecia międzywojennego umieszczony w butonierce kwiat był całkiem uniwersalnym gadżetem szykownych panów, nawet w powszednim stroju. Najpopularniejszy dodatek wpinany do butonierki to goździk w kolorze białym lub czerwonym. Ten znak tradycji zastąpić może róża, gardenia, orchidea. Kwiatki mają być pojedyncze, pozbawione ozdób i innych dodatków.
Jeżeli sprawa dotyczy Pana Młodego, najlepiej, jeśli kwiatek będzie ascetyczna a także dopasowana do wiązanki kobiety. Te dodatki mogą wykorzystać także wszyscy panowie w najbliższym otoczeniu – {ojciec Panny Młodej o Pana Młodego, bracia czy świadkowie|od ojców Państwa Młodych po ich braci czy świadków.
W klapę fraka, nie zważając na barwę bukietu Panny Młodej, wkładany jest kwiat w kolorze białym. Ubierając się zaś w smoking nie przypina się ozdób w jego klapy.
Drugą możliwą dekoracją stroju mężczyzny jest przypinka do klap marynarki. Przypinka ta także często może się składać z identycznych roślin i dodatków, co pęk kwiatów Panny Młodej. Najnowsze trendy podpowiadają, że przypinka ma być kontrastowa w stosunku do bukietu, lecz utrzymana dopasowana pod względem stylu.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz